Committees

We invite and welcome you to join us in volunteering for our section. If you are interested in volunteering for any of our committees, click here


Digital Communications and Archives Committee

Manages and maintains our New York City Section website, online calendar and event registration, gallery and digital media, and email communications. Archives both physical and digital records of our Section’s history of leadership, activities, and achievements.

Chair:
Randy Sabedra, RS Lighting Design

Archives Coordinator:
Alexis Arnoldi, Cline Bettridge Bernstein Lighting Design

 


Education Committee

The Education Committee offers educational classes and workshops to the specification and design community, focusing on design and technical aspects of architectural lighting and electrical engineering.

Co-Chairs:
Jordan Podwal
, RAB Lighting
Jeff Hoenig, Cline Bettridge Bernstein Lighting Design

Members:
Golsana Heshmati
, Horton Lees Brogden Lighting Design
Natalia LesniakLumen Architecture
Cheyo Rogers, Lutron

 


Finance Committee

The mission of the Finance Committee is to review and oversee all financial activity of the section, and provide recommendations to the IESNYC Board of Managers. 

Chair:
Mike Barr, Lutron Electronics Co, Inc.

Members:
Brian Belluomini
, Shimstone Design Studio
Philip Cialdella, Light Abilities
Anna Kim, Enterprise Lighting Sales
Caleb McKenzie, US Lighting Consultants
Kacie Stigliano, SLS Lighting
Bradley Telias, Enterprise Lighting Sales

 


History Committee

The History Committee documents the lessons and innovations of past leaders in our industry – designers, architects, engineers, manufacturers and other lighting professionals within the NYC Metropolitan area.

Chair:
Addison Kelly, US Lighting Consultants

 


Lumen Committee

The Lumen Committee produces the annual IESNYC Lumen Awards program culminating in the Lumen Gala. The Lumen Awards program recognizes excellence, ingenuity, and originality in lighting design.

Chairs:
Clara Powell, Cooledge
Adrienne Shulman, Tech Lighting/ELEMENT

Lumen Awards Advisor:
Megan Carroll, New York Digital

Board Advisor:
Randy Sabedra
, RS Lighting Design

Members:
Tom Casazza, Altman Lighting
Jordan Cohen, International Lights
Jay Dompor
, Schwinghammer Lighting
Nathalie Faubert, Cline Bettridge Bernstein Lighting Design
Manny Feris, Lutron Electronics
Anna Kim, Enterprise Lighting Sales
James O’Blaney, O’Blaney Rinker Associates

 


Membership Committee

The Member Committee cultivates relationships with lighting specifiers, manufacturers, sales representatives, educators and the scientific community in order to promote growth of membership and volunteerism.

Co-Chairs:
Kacie Stigliano, SLS Lighting
Shanna Snow, WALD Studio

Members:
Joseph Belfer, Artemide
Paola Bernal, Renfro Design Group
Selin Ergeneli, Lighting Workshop
Ketryna Fares, HLB Lighting
Shaun Fillion
, NYSID | RAB Lighting
Michael Hawkins, Ketra, Inc.
Natalia Lesniak, Lumen Architecture
Jordan PodwalRAB Lighting
Goli Razaghi, Thorton Tomasetti
Nehal Youssef, Dulanski Group

 


Nominations & Awards Committee

Organizes annual IESNYC and IES Section Services Awards, membership recognitions, and Board elections.

Chair:
Tim Milton, USAI

Members:
Shaun Fillion, NYSID | RAB Lighting
Mike Barr, Lutron Electronics
Caleb McKenzie, US Lighting Consultants
Pete Jacobson, Con Edison Co of New York



New York City Lighting Council

The New York City Lighting Council serves as an information source and champion for issues involving the use of lighting in and about the New York Cityscape. The Council provides web-based resources (Lighting311.org) for the public, and serves as a forum and reference for lighting professionals.

Chair:
Randy Sabedra, RS Lighting Design

Members:
Anne Cheney
Jim Conti, Jim Conti Lighting Design
David De Armas, Stan Deutsch Associates
Addison Kelly, US Lighting Consultants
Adam Kroll, Cooley Monato Studio
Linda Leconte, Edison Price Lighting
Natalia Lesniak, Lumen Architecture
Claire Liu, ONELUX Studio
Kass Negash, W. Allen Engineering PLLC
Nira Wattanachote, Cline Bettridge Bernstein Lighting Design
Steven Zirinsky, Zirinsky Architecture

 


North Programs Committee

The North Programs Committee produces a series of programs for our members who live outside the five boroughs. Programs are held in the counties north of the city in the lower Hudson Valley.

Chair:
Lucia Granieri, HZ Electric Supply Co.

Members:
Karen Duffy, B-K Lighting/Teka Illumination
Kim Ryan, LMV Architects
Beth Steinmetz
Kathy Waterous, VBC Lighting

 


NYC Programs Committee

The NYC Programs Committee plans a full calendar of monthly programs, usually held the second Wednesday evening of the month, to keep members active in the Society, informed about current design issues and considerations, and to provide CEU credits.
 
Chair:
Monica Fuerderer, WSP

Board Advisor:
Brian Belluomini, Shimstone Design Studio

Members:
David De'Armas
Peping Dee
, Inform Lightworks
Shaun Fillion, NYSID | RAB Lighting
Pete Jacobson, Con Edison Co of New York
Jason Jeunette, SDA
Patrick Kisling, SLS Lighting
Karen Kuchel, Kalkota Design | Luminous Flux Studio
Linda Leconte
Natalia Lesniak, Lumen Architecture
Kara O'Grady, Acuity Brands
Goli Razaghi, Thorton Tomasetti
Michiru Tanaka, Toshiba International
Andrew Zetterstrom, Acuity Brands

 


Richard Kelly Grant Committee

Organizes meetings and coordination with Richard Kelly Grant Board of Directors with regards to fundraising, announcements and planning of events to celebrate recipients and allow them to present their ideas/work.
 
Chair:
Joseph Belfer, Artemide

Members:
Karen Kuchel, Kalkota Design | Luminous Flux Studio
Kacie Stigliano
, SLS Lighting

 


Scholarships Committee

Establish and manage a scholarship program for the benefits of matriculating design students in an accredited New York State college who have chosen to focus and concentrate on the field of architectural lighting

Chair:
Caleb McKenzie, US Lighting Consultants

Members:
Brian Belluomini, Shimstone Design Studio
Pete Jacobson, Con Edison Co of New York
Addison Kelly, US Lighting Consultants
Brad Telias, Enterprise Lighting Sales

Thesis Prize Coordinator:
Mike Barr, Lutron Electronics

 


Sponsorship Committee

Chair:
Mike Barr
, Lutron Electronics

Members:
Joseph Belfer, Artemide
Peping Dee, Inform LightWorks
Melissa Goren, Lightbox Studio
Shaun Fillion, NYSID | RAB Lighting
Erin Gussert, Regency Lighting
Randy Sabedra, RS Lighting Design

 


Student Lighting Competition Committee

The Student Lighting Competition Committee organizes an annual lighting competition that challenges design students to build a 3-dimensional lighting study in response to an abstract theme statement developed by the committee.
 
Chair:
Erin Gussert, Regency Lighting

Board Advisor:
Shaun Fillion, NYSID | RAB Lighting

Founding Advisor:
Randy Sabedra, RS Lighting Design

Members:
Joseph Belfer, Artemide
John Delfino, Available Light
David del Rosario, WSP USA
Steven Greenberg, ROYGBIV, Inc.
Brigid Hardiman, Independent Lighting Designer
Linda Leconte, Edison Price Lighting
Kass Negash, W. Allen Engineering PLLC
Shashank Singal, Loop Lighting