Committees

We invite and welcome you to join us in volunteering for our section. If you are interested in volunteering for any of our committees, click here


Digital Communications and Archives Committee

Manages and maintains our New York City Section website, online calendar and event registration, gallery and digital media, and email communications. Archives both physical and digital records of our Section’s history of leadership, activities, and achievements.

Chair:
Randy Sabedra, RS Lighting Design
Archives Coordinator:
Alexis Arnoldi, Cline Bettridge Bernstein Lighting Design

 

Education Committee

The Education Committee offers educational classes and workshops to the specification and design community, focusing on design and technical aspects of architectural lighting and electrical engineering.

Board Advisor and Co-Chair:
Jordan Podwal
, RAB Lighting
Co-Chair:
Jeff Hoenig, Cline Bettridge Bernstein Lighting Design
Members:
Golsana Heshmati
, Horton Lees Brogden Lighting Design
Natalia Lesniak, Cooley Monato Studio

 

History Committee

The History Committee documents the lessons and innovations of past leaders in our industry – designers, architects, engineers, manufacturers and other lighting professionals within the NYC Metropolitan area.

Co-Chairs:
Addison Kelly, US Lighting Consultants
William L. Maiman, Maiman & Associates
T.A.L.K. Oral History Project:
Dan Blitzer, Dan Blitzer Contract Marketing
Bill Schoenfisch, Schoenfisch Inc.
Members:
Frank Conti, Enterprise Lighting Sales
Manny Feris, Lutron Electronics
Peter Jacobson, Con Edison

 

Lumen Committee

The Lumen Committee produces the annual IESNYC Lumen Awards program culminating in the Lumen Gala. The Lumen Awards program recognizes excellence, ingenuity, and originality in lighting design.

Chairs:
Clara Powell, Traxon Technologies
Adrienne Shulman, Tech Lighting
Board Advisors:
Megan Carroll, Xicato
Randy Sabedra
, RS Lighting Design
Members:
Jordan Cohen, International Lights
Jay Dompor
, Cooley Monato Studio
Nathalie Faubert, Cline Bettridge Bernstein Lighting Design
Manny Feris, Lutron Electronics
Anna Kim, Enterprise Lighting Sales
James O’Blaney, O’Blaney Rinker Associates

 

Membership Committee

The Member Committee cultivates relationships with lighting specifiers, manufacturers, sales representatives, educators and the scientific community in order to promote growth of membership and volunteerism.

Chair:
Jay Dompor, Cooley Monato Studio
Members:
Mike Barr, Lutron Electronics
Joseph Belfer, Artemide
Natalia Lesniak, Cooley Monato Studio
Motria Mitringa, International Lights
Nehal Youssef, Dulanski Group

Emerging Professionals Initiative (EPI) Coordinator:
Kacie Stigliano, LC, SLS Lighting

 

Nominations & Awards Committee

Organizes annual IESNYC and IES Section Services Awards, membership recognitions, and Board elections.

Chair:
Tim Milton, USAI
Members:
Shaun Fillion, RAB Lighting
Mike Barr, Lutron Electronics
Caleb McKenzie, US Lighting Consultants
Peter Jacobson, Con Edison


New York City Lighting Council

The New York City Lighting Council serves as an information source and champion for issues involving the use of lighting in and about the New York Cityscape. The Council provides web-based resources (Lighting311.org) for the public, and serves as a forum and reference for lighting professionals.

Chair:
Randy Sabedra, RS Lighting Design
Members:
Anne Cheney, Cooley Monato Studio
Jim Conti, Jim Conti Lighting Design
David De Armas, Stan Deutsch Associates
Addison Kelly, US Lighting Consultants
Adam Kroll, Cooley Monato Studio
Linda Leconte, Edison Price Lighting
Natalia Lesniak, Cooley Monato Studio
Claire Liu, ONELUX Studio
Kass Negash, W. Allen Engineering PLLC
Nira Wattanachote, Cline Bettridge Bernstein Lighting Design
Steven Zirinsky, Zirinsky Architecture

 

North Programs Committee

The North Programs Committee produces a series of programs for our members who live outside the five boroughs. Programs are held in the counties north of the city in the lower Hudson Valley.

Chair:
Lucia Granieri, HZ Electric Inc.
Members:
Karen Duffy, BK Lighting/Teka Illumination
Kim Ryan, LMV Architects
Beth Steinmetz
Kathy Waterous, VBC Lighting

 

NYC Programs Committee

The NYC Programs Committee plans a full calendar of monthly programs, usually held the second Wednesday evening of the month, to keep members active in the Society, informed about current design issues and considerations, and to provide CEU credits.
 
Chair:
Monica Fuerderer, WSP
Board Advisor:
Brian Belluomini, Shimstone Design Studio
Kelly Seeger, Philips Research North America
Members:
Berthyves Brouard, Cline Bettridge Bernstein Lighting Design
Peping Dee, Inform Lightworks
Andrew Gross, Crestron
Patrick Kisling, SLS Lighting
Karen Kuchel, CDR Studio Architects
Cathy Lambe, Lutron Electronics
Kara O'Grady, Acuity Brands
John Pilibosian, Lutron
Jane Slade, RAB Lighting
Michiru Tanaka, Toshiba International
Sam Trott, Traxon Technologies
Andrew Zetterstrom, Acuity Brands

 

Richard Kelly Grant Committee

Organizes meetings and coordination with Richard Kelly Grant Board of Directors with regards to fundraising, announcements and planning of events to celebrate recipients and allow them to present their ideas/work.
 
Chair:
Joseph Belfer, Artemide
Members:
Karen Kuchel, Kalkota Design
Kacie Stigliano
, SLS Lighting

 

Scholarships Committee

Establish and manage a scholarship program for the benefits of matriculating design students in an accredited New York State college who have chosen to focus and concentrate on the field of architectural lighting

Chair:
Caleb McKenzie, US Lighting Consultants
Members:
Mike Barr, Lutron Electronics
Brian Belluomini, Shimstone Design Studio
Peter Jacobson, Con Edison
Addison Kelly, US Lighting Consultants
Brad Telias, Enterprise Lighting Sales

Thesis Prize Coordinator:
Kelly Seeger, Philips Research North America

 

Sponsorship Committee

Chair:
Mike Barr
, Lutron Electronics
Members:
Joseph Belfer, Artemide
Peping Dee
, Inform LightWorks
Shaun Fillion, RAB Lighting
Erin Gussert, Regency Lighting
Randy Sabedra, RS Lighting Design

 

Student Lighting Competition Committee

The Student Lighting Competition Committee organizes an annual lighting competition that challenges design students to build a 3-dimensional lighting study in response to an abstract theme statement developed by the committee.
 
Chair:
Erin Gussert, Regency Lighting
Board Advisor:
Shaun Fillion, RAB Lighting
Members:
Sofia Arredondo, Kugler Ning Lighting Design
John Delfino, Available Light
Brigid Hardiman
Linda Leconte
, Edison Price Lighting
Kass Negash, W. Allen Engineering PLLC
June Park, Horton Lees Brogden